Żółwie ozdobne

this is our hobby...

Żywienie

"Rozważne i zdrowe żywienie żółwi jest podstawowym warunkiem ich zdrowia, żywotności i życia" (Fritz Frohlich). Żółwie ozdobne odżywiają się zarówno pokarmem zwierzęcym, jak i roślinnym. Najprościej będzie podzielić pokarm na: gotowy, mrożony, żywy oraz mięso, ryby i rośliny. W większości książek autorzy twierdzą że można bezkarnie podawać żółwiom mięso ssaków. Fritz Frohlich w swej książce napisał że pod żadnym pozorem takiego mięsa podawać nie wolno. No cóż można by polemizować, ale coś prawdy w tym jest. Czy żółw wodny żyjący na wolności jest w stanie upolować krówkę, świnkę czy konika? Zdecydowanie nie, ale padliną nie pogardzi! Mięso takie zawiera duże ilości tłuszczu, który szkodzi naszym pupilom. Ponadto jest on bardzo źle trawiony. Organizm żółwi ozdobnych nie jest przystosowany do trawienia mięsa ssaków. Po przemyśleniu tego tematu, sam znacznie ograniczyłem podawanie rąbanki moim gadom. (Ostatnio oglądałem film o naszych żółwiach żyjących na wolności. Byłem zaskoczony tym jak fantastycznie polują na ptaki, które zbliżyły się za bardzo do lustra wody. No tak, ale ptaki to nie krowy.) Trudno jest jednoznacznie napisać, co żółwie powinny jeść. Uważam że należy karmić je bardzo zróżnicowanym pokarmem naprzemiennie.


Zacznijmy od pokarmów gotowych, które można kupić w sklepach zoologicznych. Wybór jest bardzo duży: pałeczki, suszony gammarus, suszone krewetki i inne. Nie będę się tym samym rozpisywał, co jest lepsze a co gorsze. Zwróćmy jedynie uwagę, w którym pokarmie jest więcej witamin! Nie chcę robić reklamy poszczególnym producentom, ale skoro jest to moja strona, to napiszę czym ja karmię swoje gady: suszona mieszanka Raffy I firmy Sera, pałeczki Raffy P firmy Sera, małe paluszki Rugil firmy JBL oraz nasze rodzime produkty: suszone stynki (uwielbiają je), suszone krewetki i Biorept firmy Tropical. Wybór należy do Was i do Waszych żółwi.


Mrożonki, które można kupić również w sklepach zoologicznych, sprzedawane są w wielu odmianach. Mrożone dafnie, gammarus, krewetki, larwy komarów, kalmary, mięso małż, ryby, mięso ze szpinakiem, ochotka i inne. Wszystko to nadaje się jako pokarm uzupełniający. Przed podaniem pokarmu należy go koniecznie rozmrozić i pozwolić aby osiągną temperaturę pokojową.


Żywy pokarm powinien być wiodącym w diecie żółwi ozdobnych. Najlepiej podawać: dafnie (żyją w stawach), larwy komarów (podmokłe tereny), dżdżownice (np. ze sklepu wędkarskiego), ochotka (również są w sklepach wędkarskich), ślimaki wodne, ryby i inne robactwo. Moje żółwie chętnie pożerają dżdżownice i różne larwy. Organizuję im kilka razy w miesiącu polowanie na rybki (pawie oczka). Żółwie przy tym mają dużo ruchu, utrwalają instynkt drapieżnika no i na końcu mają pełne brzuchy.


Żółw zjadający robaka
Żółw zjadający robaka.


Jeżeli decydujemy się podawać mięso to wybieramy surową i chudą wołowinę, cielęcinę oraz mięso końskie i indycze. Można wybrać również serca wołowe, wątrobę i nerki. Mięso można podawać na wiele sposobów, jednak najlepiej jest wymieszać je z innymi składnikami, np. pochodzenia roślinnego. Pamiętajmy jednak o tym, że mięso bardzo zanieczyszcza wodę. Należy podawać je w niewielkich ilościach, takich aby żółwie mogły zjeść daną porcję jak najszybciej.


Ryby można podawać żywe jak również filety. Jako żywy pokarm najlepsze są ryby akwariowe (gupiki, mieczyki i inne), mogą to być również stynki. Swoim żółwiom podaję również filety z ryb morskich. Ryby także podajemy w niewielkich kawałkach, najlepiej bezpośrednio do pyska żółwia, ze względu na silne zanieczyszczanie wody.


Wszystkie żółwie ozdobne, powinny otrzymywać świeży pokarm pochodzenia roślinnego. Zjadają chętnie liście sałaty, cykorii, kapusty pekińskiej, mniszka, babki, świeży zielony groszek i oczywiście rośliny wodne takie jak rzęsa wodna, moczarka, wywłócznik. Jeden z moich żółwi z wielkim apetytem pożera również banany, truskawki, jabłka, śliwki, brzoskwinie, morele, maliny, kukurydzę itp. (ma niesamowity apetyt!!!).


Żółwią nie należy podawać:

• ostrych warzyw (cebula, seler, por, papryka),

• kapusty, kalafiora, ziemniaków,

• pieczywa, kasz, makaronów, mleka.


Co kilka tygodni do jedzenia dodaję również witaminy w kroplach firmy "Hagen". W basenie cały czas jest również wapno, które żółwie skubią z wielką chęcią.


Jak widać wybór mamy olbrzymi aby zaspokoić głód naszych gadów. Nie zapominajmy jednak o tym że żółwi brzuch to nie śmietnik. Istnieje wiele produktów sztucznych i naturalnych, których podawać nie wolno. Nie podajemy ostrych warzyw takich jak cebula, seler, por, pietruszka, papryka. Żółwie nie powinny jeść także kapusty, kalafiora, ziemniaków, pieczywa, kasz i makaronów oraz mleka.


Młodym żółwiom do sześciu miesięcy pokarm podajemy codziennie. Młodzieży od sześciu miesięcy do dwóch lat: trzy do czterech razy w tygodniu, dorosłe żółwie powinny jeść dwa do trzech razy w tygodniu. Główne danie powinniśmy podać w takiej ilości aby zostało zjedzone w kilka minut. Między dużymi posiłkami można podać dodatkowo w niewielkich ilościach pokarm gotowy (suszony, dafnie, gammarus itp.) a także owoce i warzywa.


Nie dajmy się zwieść wiecznej żebraninie żółwi, one są wiecznie głodne a nadmiar jedzenia może im zaszkodzić!


PAMIĘTAJ!

• Podawaj pokarm urozmaicony.

• Nie przekarmiaj żółwi!

• Żółw wodny spożywa pokarm tylko w wodzie, nigdy na lądzie!


Najnowsze wiadomości

10/09/2008
Krótka ankieta określająca wygląd jak i zawartość strony. Proszę o szczere opinie.


Jest bardzo interesująca

Jest fajna, ale...

Jest przeciętna

Jest beznadziejna




02/09/2008
Jak zauważyliście został zmieniony wygląd całej stronyn, na nowocześniejszy, czytelniejszy przedewszystkim dla Was. Treść strony została uaktualniona. Mam nadzieję, że wygląd przypadnie Wam do gustu. Zapraszam do oglądania.

20/05/2005
Tak o to powstała strona o żółwiach ozdobnych. Jest to nasze hobby, jak dla innych posiadanie psa. Strona posiada wszystkie najważniejsze informacje o żółwiach ozdobnych. A wszystki dla Was czytelnikó abyśmy mogli bezpiecznie chować nasze żółwie. Zapraszam do czytania!