Webmaster
Przemysław Kaczmarek
Żółwie ozdobne
this is our hobby...
Rozmnażanie
W naszym klimacie żółwie ozdobne niestety nie mogą się rozmnażać w sposób naturalny. Jeżeli ktoś mimo to chciałby rozmnożyć swoje gady, musi stworzyć im do tego odpowiednie warunki.
Zacznijmy od tego że musimy prawidłowo rozpoznać płeć ewentualnych przyszłych rodziców. Samiec ma wyraźnie dłuższe pazury kończyn przednich, dłuższy i grubszy ogon a brzuszna część pancerza jest lekko wklęsła. U samic jest odwrotnie, krótsze pazury kończyn przednich, węższy i krótszy ogon a część brzuszna pancerza jest płaska.
Samiec z długimi pazurami.
W pierwszej fazie, samiec podąża za samicą. Nie jest ona jednak gotowa w tym samym czasie co samiec do odbycia godów. Taka sytuacja trwa zwykle kilka dni. Do godów może dojść wtedy kiedy samica będzie również gotowa. Podpływa wtedy pierwsza do samca, wskazując gotowość do odbycia zalotów. Następnie samiec nadpływa nad nią od przodu z wyciągniętymi przednimi kończynami. Potem następują wibrujące ruchy tychże kończyn. Długie pazury samca mogą wtedy dotykać głowy samicy. Samica również wykonuje takie same ruchy wibrujące przednimi kończynami. Po takich zalotach, samiec delikatnie wsuwa się na pancerz samicy, tak że ujścia obu kloak znajdują się naprzeciwko siebie. Teraz może już dojść do kopulacji, która może być powtarzana jeszcze kilka razy.
Aby osiągnąć sukces hodowlany, należy w akwaterrarium umieścić tylko kilka dojrzałych do rozrodu żółwi z tego samego gatunku. Samce rozpoznają samice po zapachu, jeśli cały basen przesiąknięty jest mieszanką różnych zapachów mogą wtedy stracić orientację. Żółwie, które chcemy rozmnożyć, muszą koniecznie przezimować w niskiej temperaturze. Jest to o tyle ważne, bowiem w tym czasie dojrzewają plemniki i komórki jajowe. Żółwie pod wpływem zmian światła i temperatury związanych z porami roku, osiągają moment najwyższej aktywności płciowej.
Następnym podstawowym warunkiem rozmnożenia żółwi jest stworzenie im odpowiedniego miejsca do złożenia jaj. Miejscem tym będzie oczywiście odpowiednio przygotowana część lądowa. Najlepsze podłoże do tego celu składać się powinno z mieszanki piasku, ziemi i torfu. Miąższość takiego podłoża powinna wynosić od dwudziestu do trzydziestu centymetrów. Powierzchnię ziemną najlepiej jest posypać cienką warstwą jasnego piasku, wtedy będziemy wiedzieć czy żółwica kopała w celu złożenia jaj. Ziemna część lądowa jest trudniejsza w utrzymaniu! W większości u hodowców można zaobserwować część lądową wykonaną z tworzywa, kamieni lub korzeni. W takich przypadkach nie ma możliwości aby samica złożyła jaja. Przed złożeniem jaj samica często odwiedza część lądową. Pamiętajmy o tym że żółwica nie będzie chciała składać jaj w naszej obecności, jeżeli wystraszy się złoży je do wody. Jajo leżące w wodzie już po kilku godzinach obumiera na skutek braku tlenu.
Samica podczas składania jaj.
Kolejnym krokiem aby dochować się żółwiowego potomstwa jest przygotowanie inkubatora. Inkubator pozwoli na zachowanie właściwych warunków do rozwoju jaj. Pamiętajmy aby przy wyjmowaniu jaj zaznaczyć (np. flamastrem) w jakiej pozycji leżały one w dołku. Gadzich jaj nie należy przekręcać, ponieważ w przeciwnym razie zarodki obumierają.
Przykładowy inkubator.
Do wykonania inkubatora możemy wykorzystać dwa pojemniki różnych wielkości. Do większego wlewamy wodę i instalujemy grzałkę. Mniejszy pojemnik wypełniamy mieszanką ziemno - piaskowo - torfową w której umieścimy jajka. Pojemnik ten umieszczamy w drugim większym, zwracając uwagę na to aby woda nie dostawała się do środka. Całość przykrywamy tak aby do wewnątrz dostawało się powietrze a woda, która gromadzi się na pokrywie nie spadała na część ziemną. Do inkubowanych jaj nie może dostać się nawet kropla wody. Inkubacja jaj trwa od 70 do około 100 dni i powinna przebiegać w temperaturze 28 - 30 stopni Celsjusza. Istnieje szansa że w temperaturze 30 stopni, żółwiki wylęgną się już po 60 dniach. Młode żółwiki wydostają się przez szczelinę wykonaną w osłonie jajowej dzięki zębowi jajowemu. Ząb ten po dziesięciu dniach odpada. Żółwiki po wykluciu zostawiamy w inkubatorze przez trzy dni.
Wykluwający się żółwik.
Najnowsze wiadomości
10/09/2008
Krótka ankieta określająca wygląd jak i zawartość strony. Proszę o szczere opinie.
02/09/2008
Jak zauważyliście został zmieniony wygląd całej stronyn, na nowocześniejszy, czytelniejszy przedewszystkim dla Was. Treść strony została uaktualniona. Mam nadzieję, że wygląd przypadnie Wam do gustu. Zapraszam do oglądania.
20/05/2005
Tak o to powstała strona o żółwiach ozdobnych. Jest to nasze hobby, jak dla innych posiadanie psa. Strona posiada wszystkie najważniejsze informacje o żółwiach ozdobnych. A wszystki dla Was czytelnikó abyśmy mogli bezpiecznie chować nasze żółwie. Zapraszam do czytania!