Webmaster
Przemysław Kaczmarek
Żółwie ozdobne
this is our hobby...
Pielęgnacja
Przywóz do domu
Żółwia należy przewoźić tak, aby nie ucierpiał. Najbezpieczniejsze jest przewożenie żółwia w woreczku konopnym lub bawełnianym. Tkanina na woreczek powinna by przewiewna oraz rzadka, a on sam powinien być przewrócony na lewą stronę, aby żółw nie zaplątał się w nici ze szwów. W ciepłe dni wystarczy worek z zółwiem umieścić w tekturowym pudle, tak aby żółw był ułożony grzbietem do góry. W zimne dni pod woreczkiem układa się poduszkę ocieplającą, pudełko owijamy kocykiem wełnianym. Temperatura w pudełku nie powinna przekraczać 26oC
Kwarantanna
Żółw powinien przebywać w kwarantannie, dopóki nie ustalimy, że jest zdrowy. Również później, podczas jakiejś choroby, żółw powinien być odizolowany od innych zółwi w terrarium przeznaczonym do kwarantanny. W ten sposób chronimy właściwe terrarium od rozprzestrzeniania się zarazków oraz jaj pasożytów. Po wyzdrowieniu zółw wraca do właściwego terrarium.
Najpierw kąpiel
Przed wpuszczeniem żólwia do terrarium kwarantannego, należy go najpierw wykąpać i obeirzeć czy nie ma na skórze roztoczy, kleszczy itp. Zółwia należy włóżyć do wody o temperaturze ok. 26oC. Jego głowa musi wystawać ponad lustro wody. Żółw podczas kapieli może pić wodę. Żółwia należy moczyć 10-20 min, aż brud zejdzie ze skóry. Po kąpieli żółwia należy umieścić w terrarium i pozwolić mu schować się w kryjówce.
Przyzwyczajenie się do współtowarzyszy
Jeśli do naszego zółwia chcemy dołączyć nowo nabytego, musimy się zastanowić, czy jest dla nich wystarczająco dużo miejsca w terrarium. Po umieszczeniu nowego zółwia, stary może bronić się bardzo energicznie, dlatego należy go przełożyć na 2 tygodnie do kwarantanny. W tym czasie nowy żółw "rozgości" się w terrarium i nie będzie go łatwo "zastraszyć". Jednak, gdy po tym czasie będzie dochodzić do walki i słabszy żółw będzie się chował przed mocniejszym, należy obydwa żółwie umieścić osobno. Połączyć je można dopiero podczas okresu godowego; wtedy zółwie, nawet najbardziej skłócone, godzą się na te nowe warunki. Pies, kot, świnki morskie nie powinny niepokoić żółwi.
Żółw żółtobrzuchy na kamieniu.
Sen zimowy
Podczas zimniejszych pór roku zółwie nie są w stanie utrzymać właściwej temperatury, dlatego wpadają w stan odrętwienia. Podczas snu zimowego procesy życiowe przebiegają o wiele wolniej niż zwykle. Dla dorosłych żółwi sen ten dobrze wpływa na możliwości rozrodcze. Dorosłe żółwie powinny "spać" od października do marca, a małym żółwiom sen należy skrócić do 3-4 miesięcy, ponieważ jest to dla nich ciężka próba. Jeżeli żółw jest chory, należy go koniecznie wyleczyć przd snem zimowym. Gdy żółw potrzebuje snu zimowego zaczyna być ospały i mniej ruchliwy. Często siedzi w kryjówce i zakopuje się w ściółce, traci apatyt. Wtedy należy przygotować go do snu:
- Przez 2-3 dni należy żółwiowi robimy ciepłe kąpiele (24-26oC), aby się dobrze wypróżnił.
- Wyłączamy oświetlenie i ogrzewanie w terrarium, a następnie przez 2-3 dni utrzymujemy w nim temperaturę poniżej 18oC.
- Jeżeli to zwiększy gotowość zółwia do snu, przygotowujemy skrzynkę drewnianą o wymiarach 70x70x80 cm. Na spód skrzynki kładziemy warstwę kruszywa ceramicznego, aby zmagazynować wilgoć, na to kładziemy warstwę liści, mchu lub wiórów, kładziemy zółwia i przykrywamy go warstwą liści, mchu, itp. Następnie skrzynkę przykrywamy gazą lub siatką drucianą.
- Ważymy żółwia przed snem zimowym i powtarzamy to co 5-6 tygodni w czasie snu zimowego, kontrolując aby ubytek jego masy nie przekroczył 10-15%.
-
Umieszczamy skrzynkę w pomieszczeniu o temperaturze 5-12oC
Po 3-4 miesi±cach wyjmujemy żółwia ze skrzynki i umieszczamy w kryjówce w terrarium o temperaturze 20-22oC i czekamy aż wyjdzie. Po przebudzeniu żółwia należy wykonać następujące czynności:- Wykąpać żółwia w ciepłej wodzie, dodając do niej 1 łyżeczkę soli na 1 litr wody.
- Kiedy żółw się napije do woli, należy włóżyć go do terrarium, włączyć oświetlenie i ogrzewanie. Od tej chwili należy codziennie dawać mu jedzenie, nawet jeżeli nie będzie go chciał.
- Należy go zważyć, aby upewnić się ile stracił na wadze.
Mimo że żółwie sprawiają wrażenie zwierząt mocnych - chyba z uwagi na swój pancerz - należy od czasu do czasu sprawdzić, czy nie potrzebują pewnych zabiegów o charakterze kosmetycznym.
Za długie pazury
Przyczyna: błędy utrzymania. Żółw ma za mało ruchu i chodzi po zbyt miękkim podłożu, wskutek czego pazury nie ścierają się w sposób naturalny. Postępowanie: należy zastosować odpowiednią doraźną pomoc i przede wszystkim zmienić podłoże. Pomocą doraźną jest przycięcie pazurów obcążkami.
Zbyt wysokie listwy rogowe na szczękach
Przyczyna: zbyt miękka karma. Postępowanie: listwy rogowe należy przypiłować, a zapobiegawczo podawać twardszą karmę, np. posypywać ją odrobiną piasku.
Kosmetyka pancerza i skóry
Co dwa miesiące należy stosować krem wazelinowy. Dzięki niemu czyste i błyszczące skóra i pancerz odmładzają żółwie o 10 lat! Nie należy jednak z tym przesadzać! Zbyt gruba warstwa wazeliny zatyka pory.
Żółwie jako nosiciele chorób
Dotychczas nie stwierdzono, aby żółwie przenosiły jakieś choroby na ludzi. Pasożyty ich przewodu pokarmowego nie przeżywają w organizmie człowieka. Koty i psy są pod tym względem dużo bardziej niebezpieczne. Jedynie salmonella mogłaby się przenosić z żółwi na dzieci. Przed takim zakażeniem chronią normalne zabiegi higieniczne: umycie rąk po porządkowaniu terrarium.
PAMIĘTAJ! |
Codziennie: usuwać kał i mocz, czyścić i napełniać pojemnik na wodę, karmić |
Co pół roku: wizyta kontrolna u weterynarza, badanie kału |
Najnowsze wiadomości
10/09/2008
Krótka ankieta określająca wygląd jak i zawartość strony. Proszę o szczere opinie.
02/09/2008
Jak zauważyliście został zmieniony wygląd całej stronyn, na nowocześniejszy, czytelniejszy przedewszystkim dla Was. Treść strony została uaktualniona. Mam nadzieję, że wygląd przypadnie Wam do gustu. Zapraszam do oglądania.
20/05/2005
Tak o to powstała strona o żółwiach ozdobnych. Jest to nasze hobby, jak dla innych posiadanie psa. Strona posiada wszystkie najważniejsze informacje o żółwiach ozdobnych. A wszystki dla Was czytelnikó abyśmy mogli bezpiecznie chować nasze żółwie. Zapraszam do czytania!